Výběr jména

30. července 2017 v 20:28
Jeden z nejdůležitějších aspektů každé postavy je právě to, jaké jméno bude nést. Přesto správný výběr dělá mnoho lidem problémy a může to dopadnout tak, že člověk projede třikrát celý kalendář a přesto jméno nenajde. V čem je internet lepší než kalendář? Rozsáhlost a možnost vyhledávání. Není moudré se na jména pro vaše postavy ptát jiných (a už vůbec ne na jméno pro hlavního hrdinu), každý autor by si to své pravé jméno měl najít sám. Ale jak takové jméno vybrat, dle čeho vybírat, čím se při výběru řídit a jak správné jméno najít?1) Prostředí příběhu

Je velký rozdíl mezitím, jestli se váš příběh odehrává ve Středozemi, v České republice, na Islandu, anebo všemi oblíbené Americe. V Česku nenarazíte na mnoho Jacků, ve Středozemi nepobíhá Jindřich a Island také není rájem pro jménem Sakura. Výjimku tvoří postavy, které se přistěhovaly z jedné země do druhé, ale i tak byste se měli řídit výběrem takového jména, které sedí pro rodiště.
Dobré je vzít také v potaz to, že i přesto, jaké množství jmen je na světě, mnohokrát se opakují. Dobrým příkladem je ženské jméno Mia. Ti, kteří čtou často a rádi amatérské povídky určitě nejednu Miu potkali. Stejně tak jsou na tom jména Sebastian, Thomas/Tomáš, Catherine a Sofie/Sophia, Sarah/Sára, Lukáš/Lucas a Max.

Fantasy prostředí:
Existují dva způsoby, jak vybrat jméno do fantasy světa. Generátory a slepování.
Na internetu najdete obrovské množství generátorů fantasy jmen, jmen pro elfy, skřety, draky a podobná stvoření. Nevýhoda generátorů je, že mnohdy vyplivnou nesmyslné pazvuky, které znějí podobně, ale i v tomto haraburdí se dají dobrá jména najít.
Odkazy na generátory:
https://dicelog.com/yafnag (Umožňuje navolení min. A max. počtu písmen ve jméně, počátečního písmene a jiných písmen, které má jméno obsahovat)
http://www.fantasynamegenerators.com/#fantasyNames (Obsahuje seznam obrovského množství fantastických stvoření a žánrů, generuje po deseti jménech)
https://www.fantasynamegen.com/ (Přibližně dvacet ras a stvoření, lze si navolit přibližnou délku jména krátký/střední/dlouhý, generuje po dvaceti jménech)
http://dragon.namegeneratorfun.com/ (Jména pro draky, buď náhodné, anebo vytvořené z vašeho vlastního jména, lze navolit generaci také podle pohlaví) Upřímně tento generátor nepovažuji za příliš dobrý, ale zároveň se jménem generuje i vzhled, charakter a zajímavost o drakovi, která se dá využít.
Jiné generátory jmen lze vyhledat jednoduše, stačí do vyhledávače napsat fantasy name generator a vyběhne na vás tolik odkazů, že je budete přehazovat vidlemi.

Druhý způsob na vytvoření fantasy jména je přeměna toho klasického. Stačí vyměnit jednu slabiku, pozměnit písmeno, přehodit pořadí písmen, vzít slovo z překladače a upravit ho do vzoru jména, anebo spojit dvě jména. Možností je spousta. Záleží na vaší vlastní fantazii a tvořivosti.
Pár příkladů tvoření samotné autorky článku & a co našla:
Sophia (jedno z těch oblíbených jmen) →Sophja, Sonja
Zachary → Zacary
Lucas (další oblíbené jméno) → Luken
Jestli někde spatřím partu Lukenů, tak je zakousnu!
Bixlow → Bilow

Historické prostředí:
Ve středověku se používala jiná jména, ač se mnohdy od těch dnešních nelišila. Nejednoduší způsob, jak si tato jména najít, je použití internetu. Například zde najdete seznam středověkých jmen. Tučně zvýrazněná jsou dnešní moderní jména, následně pod tím je výpis několika dřívějších verzích a směrem doprava následně i možnosti, jakým se jméno dá napsat. Výše zmíněný odkaz obsahuje jména anglická, z biblického, řeckého, latinského, norského a jiného originálu. Na samotném konci najdete také seznam příjmení. Dokonce si smíte vybrat i příjmení vznešených rodů, které skutečně ještě existují.
Pokud máte jisté znalosti angličtiny, čtyři krátké odstavce na samotném vrcholu stránky vysvětlují odlišení dřívějších jmen od těch dnešních, díky čemuž můžete upravit i jiné jméno, které není v seznamu zmíněno, aby k prostředí sedělo.
Jestli se vám tato stránka na výběr jména nezdá, není nic jednoduššího, než naklikání middle age names a hledat. Česká jména v historii můžete najít například zde.

Prostředí fan fikcí:
Zejména zde nemáte zrovna na výběr se jmény. Máte dané většinou prostředí, zemi, určitá jména a vaše postavy by se měli této zemi přizpůsobit a tudíž i jejich jména. U fan fikcí na slavné reálné osobnosti je výběr poměrně širší, pokud se však mluví o jménech ve fantasy světech, anebo jim podobných, výběr je kolikrát užší.
Výjimkou je však svět Harryho Pottera, kde je ale také dobré se nad tím zamyslet. Vzpomeňte si na jména postav s jednotlivými krevními statusy. Vidíte ten rozdíl? Čistokrevní, kteří si potrpěli na tomto faktu, měli jména netradiční a ojedinělá. Lucius, Draco, Belatrix, Sirius - taková jména nenajdete na ulici denodenně. Rodina Weasleyů, která si na své krvi nepotrpěla, měla jména potomků klasická, což krásně poukazuje na to, že tento svět je rozmanitý. Zkuste se při výběru jména tudíž zamyslet. Je vaše postava mudla, nebo čistokrevný kouzelník, který rád používá onu nadávku? Kterého z nich pojmenujete Michael a kterého Acrux? (Pozn. Acrux je nejjasnější hvězda souhvězdí Jižního kříže.)
Na rozdíl od Harryho Pottera, takový svět Hladových her výběr zužuje. Lze si všimnout toho, že mnoho jmen se podobá jménům reálným (že by míchání písmenek?), ale žádné z nich není takové, které bychom našli kolem sebe. Poslat do Arény takovou Sabrinu by nebylo moudré. Co ale taková Senrin?
Existují samozřejmě i světy, kde se používají klasická jména z naší reality. Mám na mysli zrovna takové Twilight, Nástroje Smrti, Labyrint a mnoho dalších.

Ostatní:
Prostředí našeho obyčejného světa a doby otevírá možnost pro tisíc jmen, které v našich společnostích kolují. Buď sami vhodná jména pro své postavy znáte a můžete je tasit z rukávu, anebo sáhnete po internetu a budete hledat jména, která sedí do daného prostředí, kde se váš příběh odehrává. Jak bylo zmíněno na začátku, není moudré dosazovat Sakuru do Řecka, Anežku do Ameriky a podobně.
Budoucnost otevírá nové možnosti. Můžete se řídit jmény, které známe dnes, ale jak je vidno z historického prostředí, jména se vyvíjí. Můžete tak z nám známých jmen uděla jména podobná, vytvořit zcela nové, anebo použít stávající. Budoucnost má nejspíše nejotevřenější možnosti pro výběr jmen.

2) Význam jmen

Výběr jména pro postavu může ovlivnit význam samotného jména. Existují tři druhy lidí. Ti, kteří takto jména vybírají, ti, kteří to neřeší a ti, kteří to považují za hloupost, protože ani naši rodiče nevybírali jména podle toho, jací doopravdy jsme. Kdyby tomu tak bylo, tak by mi máma určitě nedala jméno s významem princezna, že ano…
Vy jste vlastně rodiči svých postav, dáváte jim jména, šatíte je, a buzerujete v jejich životě (hehe). Jenže vy do svých dětí vidíte, tudíž můžete vybrat jejich jméno dle toho, jak se chovají, vypadají, jaký je jejich osud, co vám připomínají, atd.
Kde najít takové významy? Například zde. Dole se vám nabízí mnoho kolonek a hlavně "význam obsahuje". Stačí jedno slovo, které vašeho hrdinu nějak reprezentuje, popisuje, anebo k němu zkrátka sedí a stránka vám vyhledá právě taková jména, která by mohla být potenciálně právě pro vás. Je to o hraní, ne vždy najdete pravé jméno na poprvé a možná budete muset využít i pár synonym, než to pravé najdete, ale je to také způsob.

3) Překlad

Jinou možností, jak získat jméno pro vaší postavu je velice podobný tomu předchozímu. Vezmete si jedno slovo, které by vaši psotavu mohlo vyjadřovat a posléze toto slovo přejedete překladačem. Například takové slovo havran.
Anglicky → Rook (Šlo by použít)
Turečtina → Kuzgun (No, spíše ne, ale nějaký společník záporáka by možná seděl)
Srbština → Gavran
Latina → Corvi (Z latiny by více šlo "vrana" → Corvus)

4) Vedlejší postavy & zvířata

Nikdo nikoho nenutí a ani se neočekává to, že nad každým jménem ve svém příběhu budete přemýšlet hodiny, hledat významy, spojitosti, aby jméno bylo v top desítce toho roku, kdy se postava narodila, atd. Existují vedlejší postavy, které se objeví například jenom jednou, či dvakrát a jméno pro ně není tolik podstatné. V takovém případě může pomoct tato stránka:
Nabízí počet generovaných jmen, pohlaví a rozšířenost jména (běžný, obyčejný, vzácný), kromě jmen vygeneruje i příjmení. A pokud vás nebaví opakované klikání, v horní části webu kromě odkazu na generátor také seznam ženských, mužských jmen a příjmení.
Jména pro zvířata spadají do podobné kategorie. Pro flekatýho psa jméno Puňta, rezavá tlustá kočka Garfield, anebo generátory a seznamy zvířecích jmen. Těch se dá také najít spousta.

5) Rozumíme si?

Máte jméno pro svého hlavního protagonistu? Dobře, teď se zhluboka nadechněte a řekněte jeho jméno. Jde to přes jazyku? Zašeptejte ho, zakřičte, řekněte s přízvukem, pokuste se ho zkrátit do takové přezdívky, která by protagonistu pobouřila.
Nesrozumitelnost jména se týká hlavně fantasy hrdinů. Přehlásky, v našich krajích neznámá písmena, lomítka a podobné vylomeniny ztěžují jméno a zaručují to, že k vám i vašemu hrdinovi od čtenářů vzrostou nesympatie. Není příjemné na každém druhém řádku potkat jméno, které stejně přeskočíte, protože ani nevíte, jak to máte říct bez toho, aby váš jazyk omdlel po těch kotrmelcích, co přitom musí udělat. Podobně jsou na tom dlouhá jména. Za každé jméno typu Philetnhabten Bůh zabije štěňátko, tak se raději omezte na jméno Philet a všichni budeme spokojení v obložení hebkých štěňat.


Závěrem. Pohybuji se často po sférách Wattpadu (stránky pro amatérské povídky) a jeho facebookových skupin, kde se mnohdy objeví člověk s otázkou, zda by mu někdo poradil jména pro jeho postavu a podobně. Ano, tihle lidi jsou vždy zahnáni do jámy pekelné se jménem Dřevomíra a nezájem. Je otravné na tyto dotazy neustále odpovídat, ale poslat odkaz na jeden z generátorů by také nic nezkazil… Anebo člověku pošlete odkaz na tento článek. Ostatně pro pomoc začínajícím a i zkušenějším tento projekt vznikl.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama