Alignment system

27. srpna 2017 v 14:59
Většina lidí nejspíše neví, co si pod tímto názvem představit. Níže přiložený obrázek vás může uvést do obrazu, pevně věřím, že jste se s podobnou tabulkou už nejspíše setkali. Co však jednotlivé skupiny znamenají, jak to může pomoci, k čemu to vůbec je a jak dosadit právě vaše postavy?Alignment system pracuje dohromady s devíti typy osobností, které se skládají ze šesti vlastností celkem.

Good - správný/hodný
Neutral - neutrální/nestranný
Evil - špatný/zlý
Lawful - Právně/zákonitě
True - skutečný/pravdivý
Chaotic - chaotický

Uspořádání do tabulky je následně takové:
vodorovně - good/neutral/evil
svisle - lawful/true(neutral)/chaotic
Pozn. V prostředním sloupci se pro good a evil používá pojem neutral, ale pro druhý řádek pojem true, aby nenastalo neutral neutral (→ true neutral)

A co znamenají jednotlivé osobnosti?

LAWFUL GOOD
Jedna se o postavy, které věci rozdělují na dobré a špatné. Striktně dodržují to, aby vždy konali dobro a dodrželi pravidla společnosti. Jakýkoli nezákonný krok je pro ně zcela nepřípustný a stejně tak i učinění špatného rozhodnutí vůči jednomu člověku, skupině, ale i celé společnosti. Jsou pravdomluvní, spravedlivý, dodržují sliby a bojují proti nespravedlnosti. V boji proti zlu jsou neúnavní a konání dobra a správných věcí je to, za co dýchají.
Příklady postav: Hermiona Grangerová (Harry Potter), Aragorn (Pán prstenů), Eddard Stark (Píseň ledu a ohně/Hra o trůny), Artur Dent (Stopařův průvodce po Galaxii)

NEUTRAL GOOD
Podobně jako Lawful good, i tento typ chce konat dobro, ale je ochoten kvůli tomu porušit i několik pravidel. Snaží se pomáhat ostatním, je ochoten spolupracovat pod vůdcovskou rukou jiných, ale nedělá mu problém s tím, aby neuposlechl rozkazů a udělal tak, jak uzná za vhodné. Hledají vyvážení mezi osobní svobodou a dodržováním zákonů, protože vědí, že některé zákony a pravidla jsou pro ně zbytečně omezující. Na druhou stranu však vědí, že nelze mít plnou svobodu a snaží se jiné vést k tomu, aby se některými pravidly vedli.
Příklady postav: Harry Potter (Harry Potter), Gandalf (Pán prstenů), Thor (Marvel), Glen (Živí Mrtví)

CHAOTIC GOOD
Posledním z cechu hodných je ten, který je ochoten udělat cokoli pro správnou věc. A je skutečně myšleno cokoli. Člověk, který se neštítí toho, aby zabil jednoho, pokud to zachrání desítky dalších, který poruší jakýkoli zákon a zákaz, aby dosáhl správné věci i přes risk, který to přináší. Jsou to volnomyšlenkáři se svobodným duchem, kteří se řídí vlastní intuicí, zákony dokonce opovrhují a mohou být až chamtiví a nemají žádné autority. Je těžké je dostat pod kontrolu, ale stále to jsou lidé, kteří myslí především na dobro ostatních a sebe.
Příklady postav: Robin Hood (Robin Hood), Fred a George Weasleyovi (Harry Potter), Dean Winchester (Supernatural), Tyrion Lannister (Píseň ledu a ohně/Hra o trůny)

LAWFUL NEUTRAL
Tento druh osobností a postav se dá považovat za otroky pravidel a společnosti. Nerozdělují věcí na dobré a špatné, správné a špatné, ale pouze na to, zda jsou nebo nejsou v rozporu se zákonem. Nerozlišují a nezajímají je, jaké budou mít jejich činy následky na ostatní, protože dodržení rozumnějších, ale i hloupějších pravidel je jejich největší zásadou. Tyto Postavy jsou zpravidla čestné, spravedlivé a bývají i dobrými vůdci, protože budou vždy nestranní, na druhou stranu mohou být nebezpeční, protože se nebojí odstranit zlo krutějším způsobem.
Příklady postav: Stannis Barathen (Píseň ledu a ohně, Hra o trůny), James Bond (James Bond), Sheldon Cooper (Teorie Velkého třesku), Mycroft Holmes (Sherlock)

TRUE NEUTRAL
Zcela neutrální postavy, co se týče v postavení mezi dobrem a zlem, striktním dodržováním a chaosem. Mohou mít charakter spíše k hodným, ale konat zlé věci a naopak. Konají bez předsudků, ale mohou se zdát až lhostejní a apatičtí vůči lidem a věcem okolo sebe. Zdají se až bezcharakterní, ale není tomu tak, dokáží naopak bravůrně zvládat své emoce a chování ve společnosti, aby byli skutečně neutrálními a nikde příliš nevyčnívali. Ve skupinách jsou spíše v podpůrné roli a chápou, že vyvážení dobra, zla a neutrality je nutné udržovat pro správný chod světa.
Příklady postav: Han Solo (Star Wars), Gregory House (Dr. House), Catelyn Stark (Píseň ledu a ohně, Hra o trůny), Severus Snape (Harry Potter)

CHAOTIC NEUTRAL
Jestli jsou lidé, kterým nezáleží na tom, co se děje kolem nich ve společnosti a kteří chtějí pouze vlastní svobodu, jsou to právě tito. Neupřednostňují dobro ani zlo a jejich myšlenky a chování balancují mezi všechny tři třídy. Jejich vlastní úsudek je pro ně nejdůležitější, názory ostatních ustupují do ústraní. Přesto vidí hranice mezi útiskem a přílišnou svobodou a jsou schopní jako vůdci tuto mez objevit a udržet svůj lid přesně mezi, aby nenastal konflikt. Někdy se jejich chování zdá jako nahodilé, jednoho dne se přiklání více ke zlu, druhý den naopak k dobru.
Příklady postav: Jaime Lannister (Píseň ledu a ohně, Hra o trůny), River Song (Doctor Who), Kapitán Jack Sparrow (Piráti z Karibiku), Hulk (Marvel), Mephisto Pheles (Ao no Exorcist), Benji (Autoři sobě, Wattpad, reálná osoba, hehe)

LAWFUL EVIL
Berou si co chtějí a za jakoukoli cenu, řídí se však svými pravidly, které mohou ranit a zničit ostatní, nezáleží jim na životě jiných. U jiných lidí jim nesejde na tom, jak konají, ale na tom, jaké jsou rasy, vyznání a sociálního postavení. Zákony a sliby pro ně takřka nic neznamenají, klidně je poruší, pokud chtějí. Považují se za nejlepší, jelikož jejich třída kombinuje odhodlání s vlastními zájmy a nemají tak problém konat největší zvěrstva. Mnohdy v konání zla bývají úspěšní pro svou uspořádanost, odhodlání a metodiku.
Příklady postav: Dolores Umbriedgová (Harry Potter), Darth Vader (Star Wars), Loki (Marvel), Coriolanus Snow (Hunger Games), Pain (Naruto)

NEUTRAL EVIL
Nemá žádné slitování s lidmi, kterým ubližuje. Pro mrtvé neuroní slzu, nedělá rozdíl mezi tím, zda zabije muže, ženu, anebo dítě. Mají svůj přesný cíl, kterého dosáhnou za každou cenu a kolikrát jsou poddaní vyšší moci - božstva, sekty, tajné společnosti. Zlo je pro ně ideál světa a naopak tradice, spravedlnost a city jsou překážkou, kterou hravě obcházejí a neberou na ni ohledy. Jsou pravým ztělesněním prohnilého zla bez jakýchkoli zábran.
Příklady postav: Lord Voldemort (Harry Potter), Maester (Doctor Who), Wrath (Fullmetal Alchemist, Fullmetal Alchemist: Brotherhood), Dálekové (Doctor Who)

CHAOTIC EVIL
Berou si co chtějí a kdy to chtějí. Nebojí se použít násilí v jakémkoli měřítku a jejich povaha je dost výbušná. Vyžívají se ve vytváření chaosu, zmatku, vyvolávání strachu a bolesti v ostatních. Jeho činy jsou často nahodilé, ale v organizovaných skupinách je klidnější, ač stále nepředvídatelný. Ze všech druhů zla jsou nejhorší, protože jejich konání zla je mnohdy bezcílné a zničí vše, co jim přijde do cesty bez toho, aby jenom pomysleli na následky. Nebojí se ani vlastní smrti, jsou si vědomi toho, že svoboda, chaos a sobectví, ve kterém žijí, je jednoho dne zničí.
Příklady postav: Bellatrix Lestrangeová (Harry Potter), Joker (DC Comics), Joffrey Baratheon (Píseň ledu a ohně, Hra o trůny), Hidan (Naruto), Jim Moriarty (Sherlock)


Alignment system člověku nabízí uspořádání vlastních postav a ujasnění si tak, jaké postavení vlastně v příběhu mají. Naskytla jsem vám hrubý náčrt jednotlivých charakterů a podrobnější popis se dá najít na internetu, příkladech jednotlivých postav a v selském rozumu - případně se můžete na podrobnější popis jednotlivých tříd zeptat. Pokud máte zájem, zde máte tabulku, kde můžete své postavy dosadit a případně je s námi sdílet. Jedná se spíše o zábavnou pomůcku, než podstatný prvek.

A když už jsme si trochu vysvětlili jednotlivé typy osobností, do jak byste se zařadili vy?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LM LM | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 1:18 | Reagovat

S takýmto rozdelením charakteru som sa ešte nestretla, ale znie to zaujímavo, hoci ja osobne túto metódu asi nevyužijem, lebo moje postavy majú, tak nejak svoju hlavu a ja ich píšem ako to v ten moment cítim. A toto mi príde ako škatuľkovanie.
Pravdepodobne by som takto zaradila postavy až po úplnom dopísaní diela :D

2 Sisi Sisi | Web | 1. září 2017 v 11:02 | Reagovat

Postavy jsou v příběhu nesmírně důležité, takže je potřeba si jejich místo v ději pořádně promyslet a tohle je, myslím, jedna z alternativ, jak si pomoct. Mám ale pocit, že mi pár postav chybí, abych mohla tuhle mřížku vyplnit. :-D
Díky za tip! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama